Про церкву св. Параскеви в м. Буську

 

Про церкву св. Параскеви в м. Буську

Історія та архітектураЦерква св. Параскеви, 1708 р.
Охоронний №441/1
Місто Буськ,

МИСТЕЦЬКА АКЦІЯ "ВРЯТУЙМО ЦЕРКВУ"

 

Дерев’яна церква стоїть на східній околиці міста, піднімаючись на рівнині. Побудована в 1708 році (напис на одвірку) як двозрубна з ганком, одноверха з соснових брусів. Наріжні з’єднання виконані врубками в натяжний замок. Восьмигранник нави розпланований на основі квадрату 8,3*8,3 м. =18*18 ліктів.
Західний і східний вінці покладені з зовнішньої сторони квадрату а північний і південний – по осях кілків, за допомогою яких розпланований квадрат. Вівтарний зруб побудовано на основі квадрату, довжина сторони якого складає половину довжини сторони квадрату нави, при цьому східна стіна лежить з його зовнішньої сторони і має тригранну форму. Майже квадратовий у плані ганок, визначається східною гранню вівтаря. Церква оточена піддашшям на кронштейнах. Вівтар перекритий двосхилою покрівлею, яка на сході переходить в тригранну, а нава – восьмигранним наметом на барабані. Висота до підхрестового яблука традиційно дорівнює загальній довжині церкви з виносом піддашшя вздовж осі захід-схід. Гребінь даху вівтаря підходить під різьблений карниз залому нави. Верхні частини стін і дахи покриті гонтом. Церква освітлюється через круглі віконця в південній стіні вівтаря, південній і північній гранях барабану і через прямокутні вікна в південній і південно-східній гранях нави. Вхід до церкви був тільки в західній стіні нави, через ганок. Двері-низькі, дубові, одвірки прикрашені різьбленими шнурковими орнаментами з датою побудови храму.
В інтер’єрі простір нави відкритий до ліхтаря, а вівтар перекритий зімкнутим склепінням. Лінія барабану прикрашена різьбою. Біля західної стіни нави розташовані вузькі хори. Іконостас – чотириярусний з глибокою сочистою різьбою поч. – XVIII ст.. – поч.. ХІХ ст.. Під кінець XVIII ст.. народний майстер розмалював барабан і верхню частину стін в техніці клеєвого стінопису.
В 1807 р. підняті стіни вівтарного зрубу, для встановлення там нового високого вівтаря. В 1833 р. для бабинця були намальовані два полотна художником Василем Лепоновичем. Можливо, що на поч.. ХІХ ст.. без перев’язки з навою і був добудований бабинець. Старі двері з одвірками і ганок перенесли до західної сторони бабинця.
1890 р. – перемальовано іконостас, на поч.. ХХ ст.. до північної стіни вівтаря через стовп прибудована ризничка з дошок, отинькована. В 1983 р. проведено реставраційні роботи з реконструкцією первісного вигляду згідно з проектом архітекторів Могитича І.Р. та Швеця В.Я. Зняті бабинець і ризничка, понижений рівень стін вівтаря до первісної помітки, відкриті колишні вікна. Отже пам’ятці повернено вигляд двозрубних одноверхих церков, які походять від староруських ротонд. Церква св. Параскеви в Буську відноситься очевидно до останніх пам’яток цього рідкісного типу.

Література
1. Драган М. Українські деревяні церкви. Львів 1937
2. Могытыч И.Р. Традиции и влияние в народном зодчестве западных областей Украины. Архитектурное наследство №33 М.1981Обновлен 27 июн 2015. Создан 16 окт 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником