Церква св. Онуфрія з дзвінницею в м. Буську

 

Церква св. Онуфрія з дзвінницею в м. Буську

1680 Охоронний №1342/1-2Церква св.. Онуфрія, 1680 р.
Охоронний №1342/1
Місто Буськ,


Пам’ятка розташована на місці стародавнього городища в оточенні валів, на високому пагорбі над річкою Солотвиною, в передмісті Воляни. Спочатку церква була монастирською і складалась з центрального зрубу з великим вівтарем. В 1905 році відремонтована.
Дерев’яна, тризрубна, одноверха. Складається з квадратового в плані центрального зрубу (7,20×6,98 м.), меншого квадратового бабинця і прямокутного вівтаря, витягненого вздовж осі схід-захід. Зруби зроблені з сосни, вони базуються на дубових підвалинах. Наріжні з’єднання зв’язані в простий замок з односторонніми вирізами. Композиційно вирізняється високий центральний зруб з величним восьмигранним барабаном, встановленим на четверику за допомогою плоских парусів. Перекритий центральний об’єм великим витягненим верхом, увінчаним маківкою на відкритому ліхтарику (загальна висота перевищує 15 м.) низькі бічні зруби накриті двосхилими дахами, гребені яких досягають середини барабану. Пропорції храму з яскраво вираженим горизонтальним членуванням підкреслені низьким, дещо присадкуватим піддашшям.
В інтер’єрі – невисокий бабинець з дещо плескатим перекриттям, відокремлений від середнього зрубу низьким арковим прорізом, контрастує з відкритим вгору до зеніту верху центральним простором.
Дерев’яний ступінчастий п'ятиярусний іконостас І пол.. XVIII ст.. з різьбою в стилі розвиненого бароко відділяє вівтар від центрального зрубу. Орнаментальний настінний живопис в інтер’єрі відноситься до 1906 р.
В 1970 р. проведено реставраційні роботи (архітектор І.Р. Могитич)Дзвіниця церкви св.. Онуфрія XVIII ст..
Охоронний №1342/2


На північний захід від церкви розташована дерев’яна, квадратова в плані (3.99×391 м.), двоярусна, четверик на четверику, накрита наметовим верхом, дзвіниця, виконана в стовповій конструкції. Для неї характерні монументальні пропорції. Висота дзвіниці перевищує 13 м. Відкрита частина ярусу для дзвонів оформлена підкосами, решта стін обшальовані.
Обидві споруди складають самобутній ансамбль народної архітектури галицької школи. Недалеко від дзвіниці знаходиться каплиця вирубана в 1864 році, в стовбурі засохлого старого дуба, обсягом стовбура біля 6 м. за переказами вік дерева біля 1000 років.


Література:
1. НГиА УССР, в 4-х т. Т.3 К.1985 с.112-113
2. Петрушевич А.С. Сводная галицко-русская летопись с 1772 по1800гг. ч.П Литературное общество галицко-русской матицы. Львов 188?
3. Голубець М. Белз-Буськ-Звенигород-Львов, 1927.
4. Полинский В.М. Буськ город и б.княжество т.н. на Галицкой Руси. Литературный сборник галицко-русской матицы. Львов, 1871.
5. Шематизм ….. 1931.Обновлен 13 июл 2014. Создан 26 июл 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником