Церква св.. Михаїла в с. Кути з дзвінницею

 
 

Церква св.. Михаїла в с. Кути з дзвінницею

1697 рік Охоронний №409/1-2Церква св.. Михаїла, 1697 року.
Охоронний №409/1
Буський район,
Село Кути,


Дерев’яна Михайлівська церква розташована в центрі села. Побудована у 1697 році майстром з с. Сасів Григором Гебичим тризрубною, триверхою з каркасною дзвіницею над бабинцем і піддашшям, яке обходить церкву по периметру і опирається на випусти вінців зрубів. Наріжні з’єднання виконані врубками в натяжний замок. Церква покрита гонтом. В 1865 р. піддашшя замінили на опасання, яке опирається на стовпи, що утворюють аркаду. В ХІХ ст. до північної стіни вівтаря добудували ризницю. В 1910 р. і 30-х роках ХХ ст. – проведено ремонти, під час одного з них замінили гонтове кожухування стін і опасання на вертикальну шалівку дошками. В 1956 – куполи покриті бляхою. У 1974 році проведені реставраційні роботи (архіт. Могитич І.Р., Кіндзельський Б.Я.), під час яких розібрали північну ризницю, відремонтували конструкції і відновили ґонтове покриття.
Церква – тризрубна, триверха з великим, у формі пом’якшеного квадрату, центральним зрубом і менших м’яких квадратів бабинця і вівтаря. Східна стіна вівтаря складається з трьох граней. Зруби перекриті по-різному: центральний – наметовим чотиригранним верхом з трьома заломами, бабинець – простим чотиригранним, вівтар – боковим куполом з ковніром посадженим безпосередньо на зруб стін. Світло проникає в церкву традиційно – вікнами у вівтарі та наві.
На обрамуванні дверей зберігся напис з датою побудови та іменем майстра.
В інтер’єрі простір верхів розкритий у висоту до замків. Центральний верх стягнений бантинами на рівні другого залому.
Арковий проріз сполучає наву з бабинцем. В церкві зберігався різьблений, посріблений іконостас з іконами кінця XVII ст.. кола львівської іконописної школи.
Іконостас відреставрований у 1973-1974 рр.(художники-реставратори Мовчан Я.С., Магинський В., Друзюк Г.П., Гнатенко В., Слюбодюк О.). На поч.. ХХ ст. невідомі зловмисники викрали кілька ікон з цього іконостасу. після цього випадку іконостас було передано на зберігання у фондосховище Львівської картинної галереї (монастир Капуцинів у с. Олесько).
Пам’ятка характерна для галицької архітектурної школи церковного будівництва XVII ст..
Церква перебуває під опікою Львівської картинної галереї.

Література
1. Драган М. Українські дерев’яні церкви. Львів. 1937
2. НГиА Украинской ССР. Т.3. Киев, 1985.-с..116.
Сліпченко Н.


Дзвіниця Михайлівської церкви ХІХ ст..
Охоронний №409/2
Дзвіниця Михайлівської церкви була побудована окремо, на захід від церкви, в ХІХ ст., тому що дзвони, які знаходились в дзвіниці над бабинцем, розхитували зруб.
В 1956 році при ремонті дзвіницю понизили, викинувши прогнилу нижню частину каркасу. В 1974 р. при реставрації каркас, який був викинутий, відновлений і дзвіниця набула первісних пропорцій.

Дерев’яна, двоярусна, квадратова в плані, стовпової конструкції. Покрита простим чотиригранним наметовим дахом. В другому ярусі прорізані голосники у вигляді аркади на стовпах.


Создан 26 июл 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником