Костел св. Станіслава

 

Костел св. Станіслава

1705, 1778-1780 рр. по вул. Парковій в центрі містаКостел св. Станіслава, 1705, 1778-1780 рр.
Охоронний №435-М
м. Буськ
,

Побудований за зразком костелу в с. Годовиця (Пустомитівський р-н, Львівська обл..). в 1814 році горів, в 1821 році блискавка пошкодила сигнатурку і покрівлю. В 1829 році реставрований. в 1849 р. знову зазнав пошкоджень внаслідок пожежі і в 1856 р. відновлений.
Цегляний, тинькований, однонавовий в плані, хрещатий з короткими бічними раменами. Поставлений на високому цоколі, перекритий похилим дахом з якого підноситься сигнатурка. Орієнтований на схід головним фасадом з великим напівциркульним вікном, оформлений здвоєними тосканськими пілястрами, розвинений карнизом і завершений бароковим фронтоном, в тимпані якого наявна на півциркульна ніша, з скульптурою. На краях фронтону піднімалися кам’яні вази, котрі не збереглися. Аналогічно вирішений виступаючий перед головним фасадом маленький кубічний притвор, завершений високим лучковим фронтоном з декоративними вазами по краях в стилі рококо. Бічні стіни і торець вівтарної частини, до якої прилягає низька прибудова, декоровані лопатками і дзеркалами. В стінах прорізані великі напівциркульні вікна з широкими лутками. Зовнішні і внутрішні кути будівлі зрізані і заокруглені.
В середині споруди центральний простір на передні нави і трансепт перекрито парусним склепінням, рамена трансепту – циліндричними, бабинець і вівтар циліндричними з розпалубками. Дерев’яні хори на дерев’яних кронштейнах знаходяться біля східної стіни. Монументальні розписи на стінах і склепіннях відносяться до середини др.. пол.. ХІХ ст..
Пам’ятка – характерний твір львівської архітектурної школи др.. пол.. XVIIІ ст..

Література:

1. Площанський В. Буськ. – Литературный сборник Львов. 1871 с. 88-89.
2. Mienkowski T. Lwowskie koscioly barokowe. Lwow, 1932 – s.92
3. Шнейдер А. Буськ - Венеція польська 1866р

 

 CВЯТКУЄМО 600-ЛІТТЯ ПАРАФІЇ

 

Римо-католицька парафія св.Станіслава в місті Буську цьогоріч святкує великий ювілей: 600 років свого існування.

 

Вона заснована за часів мазовецького князя Земовита (1386-1411). В тому ж часі Буськ отримав магдебурзьке право. У першій половині ХУ ст. в місті були споруджені костели: св. Станіслава (Старе місто) і Пресвятої Діви Марії (Нове місто). У 1564 р. відбулося поновлення фундації парафії королем Зигмунтом Августом. Знищений татарами костел св. Станіслава відбудували заново: він проіснував майже до кінця ХУШ ст.                                                                          

Храм Пресвятої Діви Марії, костел Святого Духа (Середнє місто) та костел монастиря Отців Домініканців, котрі прибули до Буська на початку ХУ11 ст., були зруйновані у часи козацьких воєн. На місці костелу Святого Духа збудували надгробну каплицю Мієрів (пізніше Бадені). Домініканський монастир та костел були відновлені, проте в 1786 р. закриті австрійською владою. З 1768 по 1779 роки тривало будівництво нового парафіяльного мурованого костелу, а в 1780 році храм освятили, як і попередні, під титулом св. Станіслава.

Пожежі 1814 та 1849 рр. знищили костел настільки, що служби перенесли до греко-католицької церкви. Відремонтували святиню лише у 1856 р. Костел мав п'ять вівтарів: бічні – св. Станіслава, св.Йоана Непомуки, Пресвятої Діви Марії Непорочної та св. Антонія Падуанського. У головному з них знаходились скульптури, які представляли Пресвяту Трійцю та чудотворний образ Матері Божої Святої Вервиці. Цей образ Юрій Вишневецький у 1608 р. подарував домініканському костелу, після закриття якого ікону перенесли до парафіяльного храму.

До П світової війни був осередком однойменного деканату. У 1885р. п'ять з половиною тисяч парафіян з міста та двох десятків сіл обслуговував парох о. Антоній Керник. У 1903-1922 рр. душпастирем восьми з половиною тисяч  вірних був парох і декан о.Казимир Актиль, а після нього о.Адальберт (Войцех) Стуглік. У 1944-1946 рр. частина парафіян разом зі священниками виїхала до Польщі.

В буській святині за радянських часів розташували фільмотеку. В 1991 році костел повернули, а в лютому 1992 р. єпископ Рафаїл Керницький зі Львова наново освятив храм і розпочалося його відновлення. Парохами в цей час були: о. Юліюш Мусял (1994-1998), о. Ян Стахура (1998-2008), о. Вєслав Бурський (2008-2009) і о.Роберт Глодовський (від 2009р.) – всі з ордену Отців Салетинів. Першим Салетином в Буську був о. Освальд Лоретан зі Швейцарії, котрий служив в Буську вікарієм в 1903-1904 рр. До П світової війни з буської парафії родом було 5 Салетинів: о. Михайло Кольбух, о.Кароль Літовський, бр.Броніслав Кожидло, о. Клеменс Шлайс і о.Михайло Цимбор. Сьогодні буська парафія є частиною Жовківського деканату Львівської архідієцезії римо-католицької церкви в Україні.

Цього року з нагоди ювілею  - 600-ліття парафії, в днях від 1 до 7 травня триватиме свята місія (програму див. на 7 стор.). Перша свята місія після відновлення парафії була в 2002 р., і проводив її о.Мєчислав Шептицький з ордену Салетинів, бірітуаліст, духовний отець в греко-католицькій духовній семінарії у Львові на Сихові. Цьогорічні місії (час грунтовної духовної віднови парафії) проведе о. Вальдемар Мейка – монах з ордену отців Облатів Марії Непорочної з Гніваня (колишній настоятель і будівничий костелу Матері Божої Непорочної в Кривому Розі на Дніпропетровщині). Запрошуємо наших парафіян, а також всіх людей доброї волі, мешканців нашого міста до участі в святій місії, а особливо запрошуємо на ювілейну Службу (12.00 год.) і концерт в музичній школі (16.00 год. – вхід безплатний). На ювілейний час нехай вас Господь Бог благословляє.

 

о. Роберт ГЛОДОВСЬКИЙ настоятель парафії св.Станіслава в Буську  і продекан Жовківського деканату

 

"Воля народу" 28 квітня 2011 року № 18(2038)  С.4.

 

 

МІСІОНЕРИ У БУСЬКУ

 

         Парафія св. Станіслава у Буську стала першою в Україні, де постійно працюють отці-місіонери Салетини. А цьогоріч 19 вересня після святочної Служби Божої, яку відслужили запрошені отці на чолі з деканом Золочівсь-кого деканату о. Анатолієм Шпаком, відкрили та освятили меморіальну плиту, на якій закарбовані імена перших отців Салетинів у Буську.

         Нагадаю, що 19 вересня 1846 року високо в горах Франції у місцевості Ля Салет пастушкам Максиміну та Меланьї об’явилася Діва Марія. Це було перше з найбільш відомих світові об’явлень. Потім Богородиця з’являлась у Фатімі, Лурді…. А тоді двоє діток з бідних родин, які, щоб прожити, змушені були з раннього дитинства працювати, побачили красиву пані, яка, схилив-шись, плакала… Діти підійшли до Неї, розмовляли, не одразу зрозумівши, хто перед ними. Аж побачивши, як чудова жінка чудесним чином почала підійматися до гори, зрозуміли, це – Божа Мати. Пресвята Діва багато науча-ла дітей, говорила, що плаче, бо гріхи людства щораз більше ображають Її Сина, і людина, не цінуючи і не розуміючи жертви Ісуса, все більше нищить свою гідність і знецінює вартість та красу життя.

         Коли Богородиця заповіла двом неосвіченим дітям рознести новину про об’явлення по цілому світу – це видавалося неможливим… Сьогодні ж салетини (згромадження, яке виникло як плід одкровення Марії) працюють на 5 континентах в 24 країнах світу.

         Нещодавно до нас вдруге завітав о. Генрих, який служить місіонером на Мадагаскарі вже 24 роки. Захопливо розповідав отець про своє життя далеко від батьківщини (Польщі). Цікаво було почути про земляні та бамбукові костели, про дво-чи триденні піші мандрівки до найближчих парафій. І, незважаючи на відсутність умов, брак лікарів та небезпеку, працювати на Мадагаскарі чудово, адже там яскраво видно плоди і ріст вселенської християнської спільноти.

         Також отець відповідав і на запитання цікавих парафіян, заспівав Марійну пісню на мадагаскарській мові, а на завершення благословив усіх присутніх так, як він це робить на далеких островах.

         Обов’язок кожного християнина, священика, мирянина – проповідувати Царство Небесне та свідчити своїм життям любов до Христа. І, незважаючи на те, де ми знаходимося сьогодні – в Україні, за кордоном чи навіть на Мадагаскарі, у нас є спільна мета, яка об’єднує в одну, велику, міцну родину- це життя з Христом, в Христі і через Христа.

 

Любов ОГОРОДНИК

Воля народу 3 жовтня 2013 року с.5

 

 

 

 

 Обновлен 07 июл 2014. Создан 16 окт 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником