Церква Різдва в с. Грабова з дзвінницею

 
 

Церква Різдва в с. Грабова з дзвінницею

1778 Охоронний №1343/1Церква Різдва. 1778.
Охоронний №1343/1
Буський район,
село Грабова


Розташована на околиці села в оточенні високих дерев. В 1907 р. капітально відремонтована, поставлена на фундамент з каменю і цегли, розширений бабинець. В 1981 році зруби над піддашшям обшиті оцинкованою бляхою.
Дерев’яна, тризрубна, триверха, викладена з соснових брусів на дубових підвалинах. До квадратового в плані центрального зрубу зі сходу прилягає менший квадратний вівтар з захристією, а з заходу – витягнений по осі схід-захід прямокутний бабинець, ширина якого дорівнює ширині основного об’єму. Нижні з’єднання виконані в «канюк» з одностороннім вирізом. Висота всіх зрубів рівна, перекриті вони восьмигранними верхами на восьмериках, увінчані маківками. Піддашшя опираються на вирізані в формі «качурів» випусти вінців і приставні кронштейни. В компонуванні мас домінує центральний верх, споруда виділяється значною висотою, а в загальній композиції переважає горизонтальне членування, посилене видовженістю храму. В інтер’єрі об’єднаний глибинний простір бабинця, з’єднаного з центральним зрубом високим арковим прорізом, з відкритим простором всіх верхів до замків. До художнього оформлення храму відносяться монументальні розписи виконані до 1909 року та дерев’яний, позолочений чотириярусний іконостас поч.. ХІХ ст..
Дзвіниця XVIII ст..
Охоронний № 1343/2
Буський район,
село Грабова


Розташована на південний схід від храму. Дерев’яна, квадратова в плані, двоярусна, четверик на четверику, накрита двосхилим наметовим верхом. Побудована з соснових брусів на дубових підвалинах. Перший ярус зрубної конструкції, умовно поділяється на два регістри за допомогою двоярусного піддашшя, вінець нижньої частини зв’язаний простим замком з одностороннім вирізом з залишком. Другий ярус має стовпову конструкцію, з відкритою аркадою, утвореною підкосами.
Обидві пам’ятки утворюють ансамбль народної архітектури галицької школи.

Література:
1. НГиА В 4-х т. Т.3 К 1985, стор. 114.
2. Шематизм…..1932.


Создан 17 фев 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником