Церква Воскресіння Господнього с. Побужани і дзвіниця

 

Церква Воскресіння Господнього с. Побужани і дзвіниця

Охоронний №438/1-2 XVIIIЦерква Воскресіння Господнього, 1777 року
Охоронний №438/1
Буський район,
село Побужани


Розташована в центрі села на підвищенні. Дерев’яна, тризрубна, триверха, побудована з соснових брусів на дубових підвалинах, які покладено на кам’яний фундамент. У плані складається з великого і квадратного центрального зрубу, меншого квадратового бабинця та п'ятистінного вівтаря. Усі зруби накриті шоломовими банями на восьмериках. Домінуюча баня центрального зрубу завершена маківкою без ліхтаря, бічні бані маківок не мають. Нешироке піддашшя вздовж західного та центрального зрубів опирається на випусти вінців, а попри вівтарний зруб – на приставні кронштейни. Зруби нижче від піддашшя відкриті, а вище – вертикально обшальовані дошками без лиштви. По сторонах до вівтарного зрубу симетрично розташовані ризниці під трисхилими дахами, до західної стіни бабинця в 1970-х рр.. добудовано присінок. Будівля покрита бляхою.
В інтер’єрі простір відкривається догори у всіх зрубах. В бабинці тягнуться широкі хори, він відкривається в наву арковим прорізом. Олійний стінопис 1950-х років у всіх об’ємах виконаний на доволі низькому професійному рівні. Іконостас чотириярусний, пірамідальної побудови, виконаний у пізньобароковому стилі в др.. пол. XVIII ст..
Високохудожнє малярство іконостасу з помітними впливами західноєвропейського мистецтва, в основному, перекрите пізнішими грубими записами. В іконостасі поряд з декоративною рокайльною різьбою, застосована й об’ємна скульптура.Дзвіниця церкви Воскресіння Господнього, XVIII ст..
Охоронний №438/2
Буський район,
село Побужани


Розташована на осі центрального входу до церкви. Дерев’яна, квадратова в плані, двоярусна, під наметовим дахом, побудована з соснових брусів на дубових підвалинах. Нижній ярус зрубний, верхній – стовпової конструкції. Зруб нижнього ярусу нижче від піддашшя, яке опирається на випусти вінців, відкритий. Його стіни з чотирьох сторін закріплені лисицями. Стіни досить високого другого ярусу вертикально обшальовані дошками та завершуються відкритою аркадою. Обидві пам’ятки складають єдиний ансамбль народної ар

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

На Львівщині бізнесмен хотів купити церкву собі на дачу

Львівщина, 9 січня, 2010 21:55

За рік на дерев’яний храм з 1777 року претендували двічі – спочатку в селі говорили про бізнесмена з Донецька, потім – про чиновників із Черкас.

 

У Побужанах на Львівщині бізнесмен хотів купити дерев’яну церкву, щоб поставити її у себе на дачі.

 

Про це ТСН заявив директор Львівської картинної галереї Борис Возницький.

Три місяці тому приїхав один бізнесмен, каже, вирішив в себе на дачі поставити церкву. Давав добрі гроші, розповів директор.

За рік на дерев’яний храм з 1777 року претендували двічі – спочатку в селі говорили про бізнесмена з Донецька, потім – про чиновників із Черкас. Жодні суми не фігурували.

Її просто другі парафіяни хотіли собі поставити, бо не мали своєї церкви, повідомив один з мешканців села.

Хто насправді претендував на сакральну пам’ятку з цінним іконостасом, так і залишилося таємницею. Люди розповідають, вирішили її долю на загальних зборах.

Житель Побужан Тарас Малкевич заступився за церкву: "Добрий господар з подвір’я не продає нічого. Потім мене підтримала голова сільської ради і на тому то все скінчилося.
Папери вже були. Треба було тільки підписати людям. Але, ніхто не підписав".

Таких прикладів - обмаль. Старезних храмів із дерева, які одним лише виглядом просять про порятунок від часу і байдужості сільських парафіян – сотні.

Наприклад, шведи вигадали створити музей зі старих будівель просто в центрі Стокгольма. У Львові - це Шевченківський гай. Із радянських часів тут знаходять притулок старі церкви. Власний природній скансен із дерев’яних храмів і старих хат є чи не в кожному селі Західної України, але не в кожному селі вони знаходять притулок.

 

http://tsn.ua/ukrayina/na-lvivshchini-biznesmen-hotiv-kupiti-tserkvu-sobi-na-dachu.html

 

http://io.ua/vb3eda431bae14a28c12604290e8eb9b4Обновлен 23 июн 2012. Создан 18 фев 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником