Церква Вознесіння, 1680 року
Охоронний №448
Буський район,
Село Волиця-Деревлянська,
Розташована в мальовничій місцевості на околиці села, на невисокому пагорбі над річкою Західний Буг. На початку ХХ ст. зруби стягнено «лисицями», перероблений верх. В 1926 році відреставрований іконостас. Церква дерев’яна, тризрубна, одноверха. Складається з квадратового центрального зрубу, меншого квадратового бабинця і граненого вівтаря. Довжина храму – 18.20 м., ширина – 9.85 м., висота до зеніту верху в інтер’єрі – 15.30 м.
Вздовж периметру оточена широким опасанням на стовпах і кронштейнах виразного рисунку попри вівтар і бабинець. Побудована з соснових брусів на дубових підвалинах, наріжні з’єднання виконані простим замком з одностороннім вирізом. У компонуванні мас панує значний об’єм центрального зрубу, перекритий зімкнутим зрубним склепінням на високому восьмерику, встановленому на рівному йому по ширині четверику за допомогою плоских парусів. Бічні об’єми накриті по формах зрубів похилими перекриттями, гребені яких досягають основи восьмерика. Надзвичайно пропорційним співвідношенням створюється враження монументальності храму, який належить до найкращих творів галицької школи народної архітектури.
В інтер’єрі панує відкритий простір верху, підсилений контрастом невисокого бабинця. Бабинець, попри східну стіну якого тягнуться вузькі хори, відкривається в центральний зруб двоярусним фігурним арковим прорізом.
Архітектурно-художній образ пам’ятки доповнює семиярусний іконостас 1680-1682 рр. – оригінальний шедевр українського мистецтва, створений одним з найкращих різьбярів кінця XVII ст.. ім’я якого поки що невідоме і видатним художником Іваном Рутковичем, який залишив свій підпис на правій цокольній іконі (пределі).
Література:
1. Драган М. Українська декоративна різьба XVI – XVII ст.. К.1970.
2. Драган М. Українські деревяні церкви. Львів. 1937.
3. ПГиА т.3 К. 1985 г. стор. 114.
4. Свєнціцький І. Консервація і реставрація історичних памяток церковного мистецтва. Львів 1932.
5. Украина и Молдавия: Справочник-путеводитель. (Автор-составитель Г.Н. Ливин) Лейпциг 1982