Церква Покрови Пресвятої Богородиці в с. Ріпнів

 
 

Церква Покрови Пресвятої Богородиці в с. Ріпнів

XVI ст. Охоронний №1345/1Церква Покрови Пресвятої Богородиці XVI ст..
Охоронний №1345/1
Буський район,
село Ріпнів


Розташована в центрі села. В ХІХ ст.. розширена. В 1868 році ремонтована, перероблені всі бані (майстер Іван Васенько з Кам’янки-Бузької). За місцевою легендою початково знаходилась в лісистій місцевості «Безодня», звідки була перенесена в присілок Ріпнева – Соколяни, а після пожежі в Соколянах – на сьогоднішнє місце. В 1988 р. в церкві сталася пожежа. Був значно пошкоджений інтер’єр вівтарної частини, іконостас та внутрішні розписи.
Церква дерев’яна, тризрубна, трикупольна. Всі зруби квадратові в плані, завершені високими купольними банями на восьмериках з домінуючою центральною. Бічні бані вінчають маківки на сліпих ліхтарях, центральну – маківка без ліхтаря. План споруди ускладнений прибудовами, симетрично розташованими по сторонах західного і східного зрубів і присінком при головному вході. Піддашшя, яке опирається на стовпи є тільки при стінах нави, далі воно походить в дах бічних приміщень. Силует церкви базується на пірамідальній композиції. Могутня баня центрального об’єму підпорядковує собі набагато, менші бічні. Пропорції пам’ятки стрункі і витончені.
Бані всіх зрубів відкриті в простір інтер’єру. Бічні приміщення при західному зрубі перекриті коробковими, при східному – пласкими стелями. При західній стіні бабинця, сполученого з навою арковим вирізом, влаштовані хори. Іконостас XVIIІ ст.., п'ятиярусний, різьблений, золочений. У вівтарній частині до 1988р. знаходився твір відомого українського маляра кін. XVI – першої третини XVII ст.. о. Ф. Сеньковича «Похвала Богородиці» 1599 року. Під час пожежі ікона сильно обгоріла. Сьогодні вона зберігається в фондосховищі Львівської картинної галереї у с. Олесько.


Дзвіниця Покровської церкви, XVIІ ст..
Охоронний №1345/2
Буський район,
с. Ріпнів


Розташована з північної сторони при огорожі. Дзвіниця дерев’яна, квадратова в плані, двоярусна, виконана в каркасній конструкції. Під наметовим дахом влаштована відкрита галерея. Стіни обшиті дошками, нижня частина розширена «фартухом». Вхід накритий двосхилим дашком.
Обидві пам’ятки утворюють єдиний ансамбль народної архітектури галицької школи.


Література:
1. ПГиА УССР. Т.. с.120
2. Газета «Слово», №25, Львів, 1868.


Создан 18 фев 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником