Церква Різдва Пресвятої Богородиці з дзвінницею в с. Стовпин

 
 

Церква Різдва Пресвятої Богородиці з дзвінницею в с. Стовпин

1778 Охоронний №439-1MЦерква Різдва Пресвятої Богородиці, 1700 року.,
Охоронний №439-1/М
Буський район,
село Стовпин


Розташована посеред села на рівнинній місцевості біля головної сільської дороги.
Дерев’яна, тризрубна, на фундаменті, що складається з окремих кам’яних брил та дубових колод; з північної сторони фундамент кам’яний на розчині. Всі три зруби в плані квадратові, центральний і західний – двоярусні (восьмерик на четверику) перекриті шоломовими банями, східний – одноярусний, завершений високим наметовим дахом.
Порівняно з бічними зрубами центральний виділяється більшою шириною четверика та висотою восьмерика, його баня увінчана струнким сліпим ліхтарем і маківкою з ковніром. До південної стіни вівтарної частини добудовано квадратове приміщення під трисхилим дахом, до західної стіни бабинця прилягає невеликий притвір з трикутним фронтоном. В притворі двоє дверей: з західної та південної сторони. Перед західними влаштований ганок на двох стовпцях з нахиленим піддашком. По периметру споруду оточує піддашшя, широкий випуск якого опирається на приставні кронштейни, закріплені на стінах зрубів тиблями. Стіни четвериків вище за піддашшя обшальовані вертикально дошками, восьмерики західного і центрального зрубів та завершуючі їх куполи покриті бляхою.
Вінці зрубів, які лежать на масивних дубових підвалинах, зв’язані між собою з випуском кінців, на південному фасаді – без лишку.
В інтер’єрі простір нави розкритий до основи сліпого ліхтаря, бабинець та вівтарна частина мають пласкі стелі. Біля західної стіни бабинця влаштовані хори. Західний і центральний зруби сполучуються широкою (на всю ширину зрубу) лучковою аркою. Перехід від четверика до восьмерика здійснений за допомогою пласких парусів.
Іконостас триярусний різьблений, золочений виконаний в стилі рококо.
Живопис виконаний на полотні, яким обклеєні стіни зрубів та площини їхніх бань.
Пам’ятка відноситься до кращих творів народного будівництва галицької школи.

Література:
1. Шематизм духовенства Львівської архиєпархії. 1935-1936 Л. с. 68


Дзвіниця церкви Різдва Пресвятої Богородиці, 1700 року.
Охоронний №439-2/М
Буський район,
село Стовпин


Стоїть на огородженій металевою сіткою території з південно-західної сторони церкви.
Дерев’яна, квадратова в плані, двоярусна (четверик на четверику) на кам’янім фундаменті. Завершена чотирисхилим наметовим дахом. Перший ярус зрубний, поділений всередині на дві половини: в першій половині є сходи, які ведуть на другий ярус, друга половина –господарська. Другий ярус – каркасний, обшитий вертикально дошками і завершений аркадою з чотирьох півциркульних арок з кожної сторони.
Сильно нахилене двоярусне піддашшя навколо споруди опирається на приставні кронштейни, закріплені на зрубі тиблями. Один з трьох дзвонів створений в 1657 році (дата на дзвоні).
Разом з церквою дзвіниця утворює характерний ансамбль народної архітектури, який відноситься до галицької школи.


Создан 18 фев 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником