Церква Св.Миколая в 909-літньому місті Буську спроектована в 1910-х роках одним з найвидатніших зодчих XX-ст. Євгеном Нагірним.
Будувалась в 1910-1920-х роках. Була єдиним постійно діючим храмом міста Буська в ХХ-XXI століттях. (В місті, крім того є ще унікальна дерев’яна церква Св. Параскеви (XVII ст.) і Св. Онуфрія (XVIII ст.) ).
Збудована церква недовго простояла у первозданному вигляді. У Другу світову війну на церкві згоріли дахи та бані. А під час ремонту у 1940-х роках бані куполів замінено простими наметовими дахами. Зі стін зникли усі архітектурні оздоби і деталі, що визначали оригінальність споруди. 1987 року церкву прикоашено простим цементним набризком.
У 2000-х роках в збірках Національного музею у Львові групою архітекторів на чолі з Іваном Могитичем ( http://architecture.f2g.net/page25.html ) було віднайдено авторський проект церкви у Буську. З’явилась можливість відтворити первозданний вигляд храму.
Метою запропонованого проекту є відтворення втрачених елементів пам’ятки архітектури церкви Св.Миколая в місті Буську. В розпорядженні колективу виконавців проекту є вся необхідна для проведення реставраційних робіт проектно-кошторисна документація. Є будівельні організації, які мають необхідний досвід. З місцевих джерел можуть бути залучені кошти в обсязі до 40% від необхідних. Тому для збереження втрачених елементів дерев’яної архітектури в камені, зразком якої і є храм Св.Миколая, необхідна фінансова допомога спонсорів.
Церква Миколая
З літ давніх тут храм збудували,
А потім спалили монголи-татари.
Та місце бужани його пам’ятали,
І церкву із часом нову будували.
Стоїть вона нині у гарному стилі
З трьох бань, подібна тризубу.
На вікнах хрести жовто-сині
Так серцеві нашому милу і любу.
А з образу ніби живий Миколай
Дарує нам ласку і благодать,
Кличе любити, кохати свій край,
І найдорожче кожному дать
Шануймося люди, молімось щодня
За наше майбутнє щасливе життя!
Роман Бучко